Skip to content

بیش از 2 میلیون خدمت آزمایشگاهی ارائه شد

2 میلیون و 180 خدمت آزمایشگاهی به 71 هزار مشتری ارائه شد. این کار به ارتقای این خدمات در کشور کمک کرد.

در هفتمین دوره ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراکز عضو توانستند بیش از 2 میلیون و 180 هزار خدمت آزمایشگاهیرا به حدود 71 هزار مشتری ارائه کنند؛ خدماتی که به پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع خلاق، مخترعان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها ارائه شد و خلق ارزش افزوده‌ای بیش از 4هزار و 130 میلیارد ریال برای مجموعه‌های فناور، پژوهشی و آزمایشگاهی را به همراه داشت.

شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی در شمار برترین‌ها

در تازه‌ترین ارزیابی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی از مجموعه‌های عضو، نقش شرکت‌های بخش خصوصی به ویژه دانش‌بنیان پررنگ است به طوری که 20 مرکز شامل 9 مجموعه خصوصی و 11 مرکز دولتی در جمع برترین مجموعه‌ها قرار دارند.

سهم بخش خصوصی در میان آزمایشگاه‌های عضو شبکه نیز افزایش یافته است، به طوری‌که به طوری که 8/36 درصد اعضای شبکه از آزمایشگاه‌های بخش خصوصی هستند؛ همچنین 30 درصد مراکز عضو را دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 2/33 درصد دیگر اعضای این شبکه را آزمایشگاه‌هایی از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور تشکیل می‌دهد.

ارائه خدمات کیفی توسط برترین مجموعه‌های عضو

بر اساس نتایج هفتمین دوره ارزیابی عملکرد آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجموعه آزمایشگاه های «مرکز پژوهشی متالورژی رازی»، «بنیاد علوم کاربردی رازی» و « دانشگاه صنعتی شریف»، در شمار 3 مجموعه برتر ارائه کننده خدمات آزمایشگاهی قرار گرفتند.

ارتقای توانمندی‌ها با رقابتی فناورانه

همه ساله شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دوره ارزیابی برای معرفی برترین‌ مجموعه‌های آزمایشگاهی را برگزار می‌کند. رقابتی تنگاتنگ میان مراکز آزمایشگاهی دانشگاهی، پژوهشگاهی، تحقیقاتی و بخش خصوصی در سراسر کشور.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ارتقای توانمندی و سطح کیفیت خدمات را در دستور کار دارد و با همین رویکرد هر ساله به شناسایی و معرفی برترین مراکز عضو می‌پردازد. این ارزیابی برای شناخت نقاط قوت و ضعف مجموعه‌ها، تلاش برای بهبود نقاط قوت و برطرف کردن مشکلات و کاستی‌ها صورت می‌گیرد.

در این رقابت، «توسعه کمی و بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی»، «ارتقای مشتری‌مداری» و «ترویج فرهنگ به اشتراک‌گذاری و فعالیت شبکه‌ای در بین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی»، آزمایشگاه‌ها بر اساس دستورالعمل ارزیابی، برای کسب امتیاز در هر کدام از شاخص‌های یاد شده، رقابت می‌کنند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با هدف ارتقای تولیدات دانش‌بنیان و فناورانه، توسعه پژوهش‌های کاربردی و حمایت از ایده‌های نوآورانه در مرحله آزمایشگاهی، این شبکه را ایجاد کرده است و با گرد هم آوردن فعالان زیست‌بوم آزمایش و پژوهش، شامل بیش از یکصدهزار عضو، هزاران تجهیز آزمایشگاهی و خدمت، روند توسعه فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت را سرعت بخشیده است.